sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/menu.inc).

Darłowo - wyborne miejsce na ukrop w 2014r.

Darłowo to słynna miejscowość wypoczynkowa, częstokroć wybierana na wczasy nad Morzem Bałtyckim. Położona jest u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje odpoczynek może pomału rezerwować domki letniskowe. Darłowo czeka już bowiem na urlopowiczów.

Plaża, morze
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym centralnym placem w mieście. Dawniej gród był opasany murem z wieżami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W osiemnastym i dziewiętnastym wieku w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od 1930 r. funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa też uprzystępniona jest do odwiedzania.Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni obejrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Następnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św.

Szukasz interesujących informacji na przedstawiany wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ oryginalny serwis www (https://www.eccoholiday.com/p/cypr) zawiera dane warte zainteresowania, które są również bardzo fascynujące.

Jerzego będący w przeszłości częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku - kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem przystrojonym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie należy zobaczyć także barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on dziś siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, umieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się wiele ciekawych imprez cyklicznych. Warto udać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", w trakcie, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże leżą na terenie dzielnicy Darłówko. Szczególnie interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z bogatym zapleczem rekreacyjnym. Na amatorów aktywnego wypoczynku w Darłowie i okolicach czeka również: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Trzeba także polecić niezwykle atrakcyjne szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Darłowie można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
- agroturystyka Darłowo
- kwatery Darłowo (apartamenty nad morzem[)