sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Kąty Rybackie udany pomysł na rodzinne wczasy nad Bałtykiem

Kąty Rybackie to nieduża, nadmorska wioska rybacka, położona w gminie Rewal. Region ten znajduje się w propozycjach turystycznych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysoki klif w jednej z zatok, a także latarnia morska.

ruszajwpolske.pl/noclegi/katy_rybackie/domki_letniskowe/c,81,1,1,index.html/
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Latarnia Morska usytuowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia działa od grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego szóstego roku i sięga wysokości czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest uprzystępniony do zobaczenia, dzięki czemu z jego tarasu widokowego ma się okazję do zobaczenia bajecznej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do rejestru zabytków. W trakcie wczasów w Kątach Rybackicj należy wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w willi z lat 30 XX w., przy al. Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja prezentuje specyfikę pracy rybaków a także elementy kultury pomorskiej. Zainteresowanie przyciągają również umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, oprócz ekspozycji stałej, organizowane są również wystawy czasowe o rozmaitej problematyce, m.in. historia mody i zwyczajów plażowych, rybołówstwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, ryby akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele prezentujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się również stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca drogę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii przeszłej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała bardzo duże znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona doskonale przygotowana dla urlopowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki - link tu... - i zjeżdżalnie. Podczas relaksu na plaży można obserwować także pracę rybaków, którzy korzystają z tutejszej przystani morskiej. Jest to także niepowtarzalna okazja do zakupienia dopiero co wyłowionych ryb. Znanym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się prawie symbolem miasta i ciągłym obiektem zainteresowania turystów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa znane szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski imienia dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej zieleni jest ekosystem płyciutkiego, lagunowego jeziora, siedliska rzadkich gatunków roślin szczególnie słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością "wysp" zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można natknąć się na m.in. następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i mnóstwo innych.Do najbardziej interesujących imprez które są organizowane w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów "Baltic Cup", Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Całkowitą ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można odnaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
- kwatery Kąty Rybackie (szczególy)
- wczasy Kąty Rybackie
- Niechorze kwatery