sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/menu.inc).

Zadbany gołębnik

Gołębniki trzeba utrzymywać w perfekcyjnej czystości. W tymże celu czyszczenie wnętrz (ścieranie kału, piór, kurzu itd.) musi się odbywać codziennie. Czynność tę należy realizować ostrożnie, tak by gołębie wysiadujące jajka lub pielęgnujące swe młode nie były niepokojone. Ściółki w wylęgarniach nie zmienia się w czasie wysiadywania jaj i w czasie, gdy młódki są jeszcze zbyt młode. Po 8 dniach od wyklucia się piskląt możesz zmienić gniazdo na nowo zdezynfekowane i umoszczone.

zdrowy gołąb
Author: Phil Fiddyment
Source: http://www.flickr.com
Po zakończeniu czasu wylęgowego, co przypada na okres wypadania 5 lotki pierwszego rzędu, trzeba segmenty gniazdowe pozamykać jak też wymontować lub usunąć z gołębnika. Na okres zimy rozdziela się gołębie według płci, by samce oraz samice pomieszkiwały w odrębnych pomieszczeniach. W tym okresie karmi się ptaki ziarnem ubogim w białko jak też mniejszymi porcjami. Dietę ptaków powinniśmy suplementować preparatami tj. omega 3 oil - ; lub pigeon vitality. Na wiosnę, mniej więcej w połowie marca, łączy się pary do kojarzenia. Parki owe wsadza się do przedziałów kojarzeniowych, zapewniając każdemu partnerowi oddzielną komórkę, aby zapobiec bójkom, jakie zdarzają się w pierwszych dniach po zestawieniu gołębi w pary. Po kilku dniach, jeśli para gołębi poznała się już i przywykła do siebie, usuwa się przegrodę, która je dzieli, aby ptaki mogły przystąpić do rozrodu. Jeżeli samiczka będzie pokryta przez samczyka, możemy wpuścić je do pomieszczenia gniazdowego, gdzie wybierają oraz zajmują gniazdko, do jakiego zostają złożono jajka, natomiast obydwoje rodzice zaczynają ich wysiadywanie. W tym czasie nie powinniśmy ptaki niepokoić.biały gołąb
Author: A N Suresh Kumar
Source: http://www.flickr.com
Gołębie poniektórych ras, szczególnie krótkodziobych, częstokroć nie są w stanie odpowiednio wykarmić swoje pisklęta. Po dziesięciu dniach od wyklucia się pisklątek, kiedy następuje nowy okres kojarzenia, rodzice porzucają je i nie dają im pokarmu. W tychże warunkach pisklątka dogorywają z chłodu oraz głodu. Zawczasu więc trzeba do podchowania ich przyszykować gołębie mamki, czyli gołębie znakomicie karmiące. Należy w taki sposób określić czas kojarzenia gołębi rasowych i gołębi-mamek, ażeby obie pary składały jajka równocześnie lub z różnicą 2 dni - . Po złożeniu jajek podmienia się je - od gołębi rasowych przekazuje się do gołębi mamek i na odwrót, albo zamienia się pisklęta w pierwszych dobach po wykluciu .