sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W dobie dostępu do programów telewizyjnych niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młodsze pokolenie naszych rodaków nawet nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem.

W bardzo dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co sugeruje już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Było to w latach 20-tych minionego wieku. Słuchowiska bardzo szybko trafiły także do polskiego radia, zaledwie cztery lata po pierwszym angielskim słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli okazję pierwszy raz usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze nasze słuchowiska radiowe, które nadawane były w czasie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed wojną nie przetrwał żaden zapis. Aby dowiedzieć się więcej kliknij fonopolis.pl.Spiker radiowy
Author: Brangwyn Jones
Source: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono w latach powojennych. Najwięcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych poprzedniego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze słuchali kolejnego, nieprawdopodobnie modnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te nagrania nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych słuchowisk http://fonopolis.pl/ utrzymuje się na niezmienionym od lat poziomie. Zyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to twory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze także o swoich młodych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla najmłodszych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem wyjątkowo skomplikowanym. Potrzebny jest nie tylko sprawdzony scenariusz, ale też bardzo dobrzy aktorzy. Z całą pewnością jest to droga do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.