sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Rodzime art deco to nurt o wielu twarzach.

Pomimo, że art deco, jako ruch w sztuce kształtowało się w wielu krajach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Tam funkcjonowali czołowi przedstawiciele ruchu i powstawały niezwykle intrygujące obrazy i akty.


art deco
Author: Ross Dunn
Source: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę istnienia człowieka. Prąd ów przeważał nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, lecz także we wzornictwie fabrycznym, ozdób wnętrz i modzie. Nurt art déco był przeciwdziałaniem na secesję, wyrazem sprzeciwu wobec regularnego dla sztuki secesyjnej braku postaci przestrzennej. Już w secesji pojawił się trend planowania masowych wyrobów fabrycznych, lecz dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej współczesnego planowania, z planem o funkcji i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to oddziaływanie świadome, próba stworzenia kierunku w sztuce na model pozostałych nurtów, jednakże wybiegającego w przyszłość i poszukującego wykładnika dla ewolucji wytwórczości fabrycznej. Twórcy art déco przykładali także dużą wagę do idealnego skonstruowania przedmiotu użytkowego, nie mogły być zatem tanie, ani dostępne dla wielkiej klienteli. Polskie art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i zabieganiem do zwykłego określania postaci, poszukiwaniem piękna w zastosowaniu obiektu użytkowego i czytelności przesyłu w rycinie, czy malarstwie.

Obrazy - (kliknij www.twoje-fototapety.pl/obrazy/20404-Do-lazienki.html) i akty charakteryzowała głęboka kolorystyka. Apogeum sławy art déco wypadał na lata 20 poprzedniego stulecia, a w latach 30. art déco pomału kapitulował na rzecz nowego kierunku. Najbardziej znaną artystką art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są stylowe, pieczołowicie wykończone, zbudowane w oparciu o bryły geometryczne, przedstawiające przeważnie eleganckie, skromniej, albo bardziej rozebrane damy.


Polskie art deco to ruch o wielu twarzach. To okres zbytku, ekstrawaganckiej klasy i szaleńczej rozrywki. Okres art deco, nurt międzywojnia, ogarnął cały świat i wszelkie pola rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, obraz filmowy i fotografie. Był to okres dużych zmian w każdej dziedzinie życia.