sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Od czego rozpocząć naukę gry na gitarze

Szukajć pierwszych piosenek gitarowych, młodzi ludzie zwykle rozpoczynają od piosenek. W przypadku kilkuletnich dzieci są to z reguły zwykłe proste piosenki znane również naszym rodzicom. Piosenki te weszły do kanonu utworów, jakie znajdujemy w większości śpiewników harcerskich i ogniskowych. Są to oczywiście piosenki bardzo proste, używa się do ich grania najprostszych kilku akordów, nawet jeśli w oryginalnej wersji utworu partie gitary są bardziej rozbudowane.


gitara
Source: http://www.morguefile.com/
Ten typ pracy z instrumentem może oczywiście umożliwiać nam pobrzdękiwanie sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej większość z nich uderzać będziemy w identyczny sposób, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i typowych dwóch, może trzech bić. Na pewno jednak nasz słuch nie uwrażliwi się na prawdziwe bogactwo muzyki, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy akordami molowymi i durowymi i wszystkimi możliwymi ich przebiegami.

Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przgody z gitarą, powinien już na samym początku dobierać sobie utwory z różnorodnych stylistyk muzycznych. Dobrze jest też, żeby te utwory grane były różnymi technikami. Może się okazać, że kilkakrotne przegranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasze ucho przyzwyczai się do nowych współbrzmień. Z czasem odkryjemy, że słyszymy więcej i więcej, że nasz muzyczny świat się poszerzył.

gitara
Author: Angela Quitoriano
Source: http://www.flickr.com
W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy się, jeśli nam coś wychodzi, a do tego jeśli jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek uczyć się utworów muzyki klasycznej lub nawet mało skomplikowane standardy jazzowe. Oczywiście najistotniejszy jest silnik, serce, które emocje pobudzi, a tutaj jednak na początku największą frajdę dają nam utwory rockowe.

Szukając odpowiednich tytułów na pewno warto przewertować repertuar takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy jak zespół www.terazrock.pl, albo Muse - www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=muse. W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie brzmienia swojego instrumentu może się okazać zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.