sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/menu.inc).

Minimalizm kontra hiperrealizm

Hiperrealizm jest nurtem w malarstwie, który zapoczątkowano w 20-tym wieku. Charakteryzował się on tym, że starał się przedstawić rzeczywistość z najdrobniejszymi detalami. Precyzyjne odwzorowanie było tutaj najważniejszym czynnikiem, który był brany pod uwagę przez artystów. Termin ten pierwszy raz pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Był kierowany w kierunku artystów, którzy próbowali odtworzyć na płótnach zdjęcie.


Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Author: B.M. Polska Sp. z o.o.
Source: B.M. Polska Sp. z o.o.
Hiperrealizm też w Europie święcił tryumfy. Niezmiernie modny był w Republice Federalnej Niemiec, gdzie także odbywała się wystawa sztuki w Kassel, na której prace malarzy tego stylu zrobiły wielką furorę. Hiperrealizm rozpoznawalny jest także po takimi nazwami jak superrealizm jak również fotorealizm. Artyści tegoż stylu za priorytetowe zadanie uznali zaprezentować niezaburzoną w żaden sposób rzeczywistość. Głównymi tematami ich dzieł są zwykłe rzeczy takiej jak np. auta czy też obiekty sklepowe (malarstwo w naszej galerii).

aranżacja wnętrz
Author: Tammy Manet
Source: http://www.flickr.com
Wielu przedstawicieli hiperrealizmu decyduje się również na odwzorowanie fotografii swego autorstwa. By wykonać takie dzieło trzeba posiadać olbrzymie umiejętności, gdyż to zadanie nie zalicza się do najprostszych. W każdym dziele możemy dostrzec, elementy, które oddają osobowość twórcy jak również i jego sposób spostrzegania świata. Tematy dzieł są mocno związane z jego otoczeniem. W każdym odrębnym przypadku fotografia nie jest przez twórcę traktowana jako narzędzie a raczej jako w pełni świadomie wybrana sytuacja wyjściowa, która daje pole do popisu przy rozwijaniu przedstawienia obrazu.

Hiperrealizm jest uznany za zdecydowanie największego konkurenta dla minimal art jak również innych kierunków w sztuce, które nie kładą największego nacisku na treść dzieła, co wiąże się z tym, że nie muszą mieć praktycznie większych umiejętności technicznych. Do jednych z wyjątkowo popularnych dzieł tego kierunku z pewnością trzeba zaliczyć obraz pod tytułem ''żółta spódnica". Patrząc na to dziełu dostrzec możemy jak bardzo jego autor starał się przedstawić wszystkie najbardziej istotne niuanse. Bardzo rzadko zdarza się tak w innych stylach, że twórcy taką ogromną wagę przykładają do nawet najmniejszych szczegółów (interesujący wpis).