sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/menu.inc).

Czym są Kresy oraz dlaczego należałoby zwiedzić tamte rejony?

W czasie dwudziestolecia międzywojennego mapa naszego kraju prezentowała się zupełnie inaczej niż aktualnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta bardziej na wschód i obejmowała takie miasta jak Lwów czy Wilno, natomiast nasza granica na zachodzie nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.
wakacje
Author: Marcin Kargol
Source: http://www.flickr.com


Po konferencji w Jałcie, jaka miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 r., przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, czyli J. Stalin, W.

Zaciekawił Cię powyższy komentarz z serwisu? Jeśli go nie aprobujesz, to namawiamy do polemiki. Każda wymiana myśli jest przydatna.

Churchill oraz Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja przejmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem wliczających się do tej pory do Niemiec. Nasze Kresy Wschodnie stały się fragmentem takich państw jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Aktualnie nie ma większego kłopotu, aby zwiedzić dawne miasta. Można to zrobić na własną rękę lub korzystając z oferty jakiegokolwiek biura podróży. Organizowane są np. wycieczki do Lwowa, w czasie których można odwiedzić Skansen Gaj Szewczenki, Lwiwska pywowarnia czy też obecne tam cmentarze, na których spoczywają sławni Polacy. Taką osobą była M. Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.


krajobraz - zdjęcia
Author: download.net.pl - mobile
Source: http://www.flickr.com


Arctic Monkeys
Author: PokerStars.com


Spis złożonych tam zasłużonych dla Polski Polaków jest niezwykle długa oraz zawiera między innymi nazwisko znanego polskiego matematyka Stefana Banacha, który razem ze swymi rówieśnikami kilka dziesiątków lat wcześniej tworzył w słynnej ówczesnej kawiarni rewolucyjne twierdzenia matematyczne. Udając się na Kresy, warto także odwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która została nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały ponadto Kresy Zachodnie.
Była to należąca do naszych zachodnich sąsiadów część Pomorza oraz Śląska. Obecnie Kresy Wschodnie to region ok. 500-800 tys. kilometrów kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej należał do Polski.