sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ambient.org.pl/includes/menu.inc).

Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W dobie dostępu do programów telewizyjnych niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młodsze pokolenie naszych rodaków nawet nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem.

W bardzo dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co sugeruje już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Było to w latach 20-tych minionego wieku. Słuchowiska bardzo szybko trafiły także do polskiego radia, zaledwie cztery lata po pierwszym angielskim słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli okazję pierwszy raz usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze nasze słuchowiska radiowe, które nadawane były w czasie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed wojną nie przetrwał żaden zapis. Aby dowiedzieć się więcej kliknijSpiker radiowy
Author: Brangwyn Jones
Source: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono w latach powojennych. Najwięcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych poprzedniego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze słuchali kolejnego, nieprawdopodobnie modnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te nagrania nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych słuchowisk utrzymuje się na niezmienionym od lat poziomie. Zyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to twory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze także o swoich młodych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla najmłodszych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem wyjątkowo skomplikowanym. Potrzebny jest nie tylko sprawdzony scenariusz, ale też bardzo dobrzy aktorzy. Z całą pewnością jest to droga do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.